Hledej zboží

Porovnej ceny

Podle čeho vybírat kolo (typy kol)

Jak si vybrat kolo

 

Při výběru kola je samozřejmě třeba vybírat podle typu a náročnosti jízdy. Každé kolo je speciálně přizpůsobené na určitý styl jízdy.

 

Typy kol:

 

 

Horská kola    

 

MTB kola jsou kola určená pro jízdu mimo cesty a po náročném terénu. Mají zpravidla pomalejší převody a menší průměr kol (asi 26 palců). Díky své konstrukci dokáže odolat i silným ranám a otřesům. Můžeme najít kola s pevným celým rámem, kola s odpruženou přední vidlicí a pak horská kola s odpruženou přední vidlicí a s odpruženým rámem. Všechna tato kola jsou vhodná pro jízdu v lese, po loukách či horách. Na těchto kolech se dá samozřejmě jezdit i po cestách a po silnicích, ale kvůli své silné konstrukci a tlustým pneumatikám bude jízda po silnici na horském kolu více náročná a obtížnější než na kolu silničním.

Crossová kola  

 

Krosová kola jsou určená jak na silnici a cesty, tak i do terénu. I když to nebývá zas takovým zvykem, mohou mít i tato kola odpruženou přední vidlici. Průměr kol mají větší – většinou 27 palců. Tato kola jsou rychlejší a vhodná pro cyklistu, který bude z větší části jezdit po lesních a polních cestách, po zpevněných komunikacích a krátkodobě pojede i přes nezpevněný terén. Oproti horskému kolu, je konstrukce toho kola sestrojena tak, že jezdec sedí více napřímeně a tudíž i pohodlněji. Tento kola typ kola je populární a je velice vhodný pro cykloturistiku.

Silniční kola

 

Jsou to kola určená pro rychlou sportovní a závodní jízdu na silnicích a závodních okruzích. Mají  rychlejší převody a hladký vzorek na pneumatikách, čímž snižují odpor. Díky své lehké konstrukci mohou snadno dosáhnout velké rychlosti. Avšak mimo silnici se v žádném případě nedoporučují. Průměr kol bývá největší –obvykle 28 palců.

 

Trekingová kola

 

Treková kola jsou určena převážně pro jízdu na silnici a zpevněné cestě. Je nevhodné používat je v nezpevněném terénu. Je velmi podobné kolu krosovému, avšak převody a průměr kol (27-28 palců) mají podobné kolu silničnímu. Často se využívá na přepravu jako dopravní prostředek. Jeho součástí bývají blatníky, svítilny, odrazky nosič a další příslušenství, které zajistí bezpečnou a pohodlnou jízdu. Díky své výbavě často odpovídá vyhlášce o pravidlech na pozemních komunikacích.

 

Městská kola  

 

Je zvláštní kategorie kol určená pro krátkodobou jízdu po městě – v rušné dopravní situaci nebo dokonce po chodníku. Mohou se vyznačovat extravagantním a odvážným designem nebo mohou mít někdy dokonce motorek. Do této kategorie spadají i malá a skladná kola nebo dokonce skládačky, které můžete lehce rozložit a uložit třeba do skříně či kufru Vašeho auta. Důležitou součástí každého takového kola by měl být i zvonek.

BMX kola

 

Jsou určená k jízdě po náročném a agresivním terénu a ke skokům. Používají se k závodu na motokrosové dráze a k překonávání překážek. Lze na něm zkoušet různé skoky a triky. Používají se BMX kola o průměru 16 -24 palců. Norma pro závody v BMX disciplínách je 20 palců. Rám kola je nízký dálka kola se liší podle jednotlivých disciplín. Kolo by mělo být pevné, ale zároveň co nejlehčí. Musí být samozřejmě dobře ovladatelné.

Freestyle kola  

 

Jsou odnoží BMX kol. Používají se především pro street jízdu a jízdu na rampách ve skate parkách. Jsou vhodné pro triky na rovné zemi (tzv. flatland). BMX freestylová kola mají kolíky na osách nábojů – tzv. pegy, které umožňují triky na zemi, zábradlí či na rampě.

 

Freeride kola

 

Jsou to kola určená k velice rychlé jízdě, většinou po nezpevněném terénu. Většinou se používají při jízdě z kopce (disciplína zvaná Downhill) nebo po sjezdovce (Sloperide). Technicky jsou velice náročná. Jsou celá kvalitně odpružená a při jejich výrobě se používají velice silné a odolné materiály.  


Komentáře: Podle čeho vybírat kolo (typy kol)

[+] Vložit komentář

Potřebujete poradit?